Frank Miller

2. května 2008 v 15:00 |  Osobnosti
300D-3052r.jpg frank miller image by stephineschizo
Comicsový génius, který ať sáhne na cokoliv, stejně je výsledkem nezapomenutelné umělecké dílo. Ať už je to Návrat Temného rytíře, Hard Boiled, nebo Sin City... Že jste o něm nikdy neslyšeli? Ale jděte...
sincity01-1.jpg Frank Miller image by urracacampanellaFrank Miller patří mezi comicsové autory, které poznáte de facto z prvního obrázku, a to i přesto, že se jeho kreslířský styl díl od díla výrazně liší (snad až na typicky "millerovské" hranaté kontury mužských postav). Jeho dílo dýchá atmosférou staré školy, na které Miller vyrostl a s jejíž pomocí k smrti rád boří zavedené comicsové kánony.
Když se Millera zeptáte na výtvarné vplyvy, vyjmenuje vám skoro všechny druhy umění (od malířství přes literaturu až po film) a otřepe se, že podobné otázky nemá rád. Jeho díla totiž nejsou jen comicsové příběhy v duchu poněkud naivních superhrdinských vyprávění o hrdinech v kamaších, ale spíše syntézy více uměleckých přístupů a pohledů, které často původní podobu zcela přehluší. Frank Miller je svébytná autorská osobnost, která za sebou nemá žádnou malířskou školu, ale musela si všechno vydřít...
Na začátku své kariéry pouze psal scénáře ke slavným comicsům jako je DAREDEVIL, SPIDER-MAN nebo X-MEN. V roce 1983 už ale začal pracovat na svém vlastním díle pro nakladatelství DC. Stala se jí futuristická vize budoucnosti - RONIN. Kniha sklidila velký úspěch a Miller na ni navázal comicsy GIVE ME LIBERTY a HARD BOILED.
Roku 1986 oblékl do nového kabátu slavného BATMANA v asi jeho nejlepším příběhu - NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE. O tom, že dějiny mohou být i zábavné (samozřejmě i krvavé) dokázal comicsem 300, který vyprávěl o boji hrstky spartských válečníků proti obrovské přesile Peršanů v bitvě u Thermopyl. Nejúspěšnější se, ale stala jeho série SIN CITY. Město plné korupce, násilí, prostituce a zločinu navíc obdařil černobílou kresbou a atmosférou noir filmů.
Od roku 1991 vyšlo celkem sedm dílů- DRSNÝ SBOHEM, DÁMA PRO KTEROU SE ZABÍJÍ, VELKÁ TUČNÁ ZABÍJAČKA, RODINNÉ HODNOTY, TEN ŽLUTEJ PARCHANT, CHLAST,DĚVKY A BOUCHAČKY a PEKELNÁ JÍZDA. Miller dal také vzniknout postavě superhrdinky ELEKTRY, která se touží pomstít vrahům svého otce. Frank je také autorem filmových scénářů k ROBOCOPOVI 2 a 3.

Jeho talentu dal na plátně vyniknou až Robert Rodriguez ve filmové verzi SIN CITY. Miller k filmu napsal scénář, část i režíroval a zahrál si roličku kněze. Možná proto je SIN CITY - MĚSTO HŘÍCHU považováno za doposud nejpřesnější převod comicsu na stříbrné plátno. Frankovi se režírování a spolupráce s Rodriguezem natolik zalíbila, že už jsou ohlášena další dvě pokračování. Momentálně je hotov i film podle comicsu 300, který režíroval Zack Snyder. Bohužel bez účasti samotného autora.


Frank Miller už teď patří mezi žijící legendy svého oboru a vyhlídky na budoucnost nemá vůbec špatné. Hlavně díky čím dál většímu zájmu filmařů. Status nejznámější comicsový autor na světě mu asi ještě nějakou dobu vydrží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.